Congratulations to the Standing ovation 2017 Excellence Award winners!  

ANITA BERGER Principal, Banneker Academic High School Principal of the Year

ANITA BERGER

Principal, Banneker Academic High School

Principal of the Year

JAN SCHUETTPELZ 7th Grade Science Teacher, Deal Middle School Teacher of the Year

JAN SCHUETTPELZ

7th Grade Science Teacher, Deal Middle School

Teacher of the Year

BURT LANCASTER Custodial Foreman, Beers Elementary School School Staff Member of the Year

BURT LANCASTER

Custodial Foreman, Beers Elementary School

School Staff Member of the Year

ANN BROGIOLI Social Worker, Hart Middle School Excellence in Service Award-Winner

ANN BROGIOLI

Social Worker, Hart Middle School

Excellence in Service Award-Winner

DAVID GESUALDI Health & PE Teacher, Walker-Jones Education Campus Excellence in Classroom Innovation Award-Winner

DAVID GESUALDI

Health & PE Teacher, Walker-Jones Education Campus

Excellence in Classroom Innovation Award-Winner

STANTON ELEMENTARY SCHOOL Excellence in Family Engagement Award-Winner

STANTON ELEMENTARY SCHOOL

Excellence in Family Engagement Award-Winner

BANCROFT ELEMENTARY SCHOOL Excellence by an Academic Leadership Team Award-Winner

BANCROFT ELEMENTARY SCHOOL

Excellence by an Academic Leadership Team Award-Winner

TRUESDELL EDUCATION CAMPUS Excellence in School Innovation Award-Winner

TRUESDELL EDUCATION CAMPUS

Excellence in School Innovation Award-Winner


CONGRATULATIONS TO THE STANDING OVATION 2017 RUBENSTEIN AWARD-WINNERS!  

 

Rubenstein Award for Highly Effective Leadership: Principals

Aimee Pressley, River Terrace Education Campus

Maurice Kennard, Brightwood Education Campus

Kathryn Larkin, H.D. Cooke Elementary School

Eric Bethel, Turner Elementary School

 

Rubenstein Award for Highly Effective Leadership: Assistant Principals

Bruce Jackson, Cardozo Education Campus

Anna Krughoff, Marie Reed Elementary School

Diedre Neal, Deal Middle School

Tiffany Johnson, Whittier Education Campus

 

Rubenstein Award for Highly Effective Teaching

Bobbie Verdegaal, Cardozo Education Campus, New Teacher of the Year

Aneesah Saleem, Hendley Elementary School

Mary Clayman, Eaton Elementary School

Milton Bryant, Ketcham Elementary School

James Edwards, Stuart-Hobson Middle School

Jen Wang, McKinley Technology High School

Sharon Scholem, Key Elementary School

 

Rubenstein Award for Highly Effective School Staff

Imelda Lopez-Diaz, Bancroft Elementary School

Sandra Gutierrez, Oyster-Adams Education Campus

Charles Robinson, Truesdell Education Campus

Barbara Ochmanek, School Within a School

Ricardo Neal, Eastern High School

Eleanor Seale, Hart Middle School